Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Cukrownia Kętrzyn

 
Początki Cukrowni sięgają XIX w. Po II WŚ bardzo szybko wznowiła produkcję. Zimą ok. 53 roku niektóre zabudowania zostały strawione przez pożar, jednak już po kilku miesiącach zakład był gotowy na kolejną kampanię. W 1985 roku Cukrownia Kętrzyn wyróżniona została ORDEREM SZTANDARU PRACY II KLASY. W październiku 1996 r. Rolimpex S.A. podpisał umowę przedwstępną kupna zakładu od Skarbu Państwa reprezentowanego przez Wojewodę Olsztyńskiego. W tym czasie Cukrownia zatrudniała 269 osób, a w czasie kampanii pół tysiąca. W tym czasie przedsiębiorstwo się rozwijało. W latach 98/99 przeprowadzono remont i wybudowano przyzakładową oczyszczalnię ścieków. W roku 2000 Cukrownia wykonała najwyższą normę od początku swojego istnienia. W 2001 r. po przejęciu przez British Sugar Cukrownia zwolniła 85 pracowników, jednocześnie pozostawiając 72 osoby. 16-go lipca 2001 roku zaczęto demontować i wywozić maszyny cukrownicze tłumacząc to posunięcie przeniesieniem produkcji do Glinojecka. Wydarzeniom tym towarzyszyła blokada zorganizowana przez ok. 150 rolników nie usatysfakcjonowanych umowami podpisanymi z Cukrownią. Ostatecznie zdemontowano wszelkie urządzenia przemysłowe i rozebrano zabudowania. Krótko po likwidacji miała na terenie Cukrowni powstać olejarnia dająca zatrudnienie ok. 100 osobom. Nic z tych planów jednak nie wyszło... Obecnie, jeszcze nie tak dawno prężnie działający zakład przedstawia krajobraz księzycowy. W holu biurowca znajdują się m.in. nowe, nigdy nie zainstalowane okna i aparatura sanitarna. To co pozostało jest dewastowane przez złomiarzy a we wrześniu 2017 roku jeden z budynków został podpalony. Upadek Cukrowni jest największą stratą gospodarczą dla Kętrzyna i okolic.

 


Obywatel Cane
 
Data pliku video: 2018-04-22, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat kętrzyński - powiat w województwie warmińsko - mazurskim z siedzibą w Kętrzynie. W skład powiatu wchodzą gminy: Barciany, Kętrzyn, Korsze, Reszel i Srokowo, zajmując powierzchnię 1212,97 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody - Jezioro Dobskie, Rezerwat na Jeziorze Rydzewskim, Mokre, Wyspy na Jeziorze Mamry i Kisajno, Bajory, Perkuny, Bukowy, Gązwa, Jezioro Siedmiu Wysp (Jezioro Oświn), Dębowo, Jezioro Lisunie, Torfowisko Spytkowo i Jezioro Kożuchy oraz zespoły przyrodniczo – krajobrazowe Jeziorka Sorkwickie. Wśród zabytków wymienia się: zamek krzyżacki w Barcianach, ruiny zamku krzyżackiego z XIV wieku w Bezławkach, pałac z 1714 roku w Drogoszach, kwaterę Hitlera w miejscowości Gierłoż, Zabytkowy Pałac z 1848 roku w Jegławkach, dwór z przełomu XVIII i XIX wieku w Kałkach, Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, zamek krzyżacki z XVI wieku w Kętrzynie, Zabytkową kostnicę z 1850 w Leginach, budynki folwarczne, Mauzoleum Fischerów w Łężanach, ratusz miejski  z 1775 roku, Spichlerz z II połowy XVIII wieku czy Wieżę Bismarcka w Srokowowie, barokowy pałac z 1797 roku w Wielewie, dwór z XVII wieku w Wopławkach oraz liczne zabytkowe kościoły.

Gospodarka powiatu oparta jest głównie na produkcji rolniczej, przemyśle, a także dzięki warunkom przyrodniczym oraz licznym zabytkom na turystyce.

Przez powiat przebiega droga krajowa nr 8.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola