Przysługujące nauczycielowi wynagrodzenie za prowadzenie zajęć realizowanych w ramach programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej, należy traktować tak jak wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Dlatego jeżeli nauczyciel nabył prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należy wliczyć je do podstawy trzynastki - uważa Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Do redakcji Serwisu Samorządowego zwrócił się Czytelnik z pytaniem, czy wynagrodzenie nauczyciela liceum, który prowadzi zajęcia z uczniami w ramach projektu współfinansowanego ze środków UE należy wliczyć do podstawy "trzynastki"?
Zgodnie z przepisami, wynagrodzenie roczne tzw. trzynastka jest ustalana w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę, otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego (za który przysługuje to wynagrodzenie). Przy jego obliczeniu uwzględnia się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Jak podkreśla resort edukacji, w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty nauczyciela przy obliczeniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy uwzględnia się m.in. odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy czy wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.
„Na podstawie przepisu Karty nauczyciela nauczyciel, któremu przydzielone zostały zajęcia prowadzone bezpośrednio z uczniami w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, za każdą godzinę prowadzenia zajęć przysługuje wynagrodzenie. Jego wysokość jest ustalona w taki sposób jak wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Dlatego należy je uwzględniać w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela, a jeżeli nauczyciel nabył prawo do trzynastki– wliczać do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego” – uważa resort edukacji.
Powiat kętrzyński - powiat w województwie warmińsko - mazurskim z siedzibą w Kętrzynie. W skład powiatu wchodzą gminy: Barciany, Kętrzyn, Korsze, Reszel i Srokowo, zajmując powierzchnię 1212,97 km kw. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola